Chřibský maraton vyhrál už počtvrté Serbessa, z domácích zazářil Blaha

17.10.2024

Za perfektního slunečného počasí vyrazilo 43 vytrvalců na trasu 51. ročníku Chřibského maratonu. Ihned po startu se od skupiny běžců odpoutali dva největší favorité, Mulugeta Serbessa a reprezentant pořadatelského týmu AK Kroměříž Tomáš Blaha, kteří se pravidelně střídali na špici závodu. Ve stoupání na Bunč se však trojnásobný vítěz Mulugeta Serbessa odpoutal a běžel do cíle již sám. Do něho doběhl s časem 2:46.30. Docílil tak svého čtvrtého vítězství a zároveň zlepšil svůj čas z loňska asi o 10 minut. Tomáš Blaha běžel svůj třetí Chřibský maraton. Letošní ročník mu vyšel perfektně a utvořil si osobní traťový rekord s časem 2:54,17. Dosáhl tak na celkové druhé místo a vítězství v kategorii Muži B, což jsou jeho nejlepší umístění. O třetí místo sváděla od počátku souboj malá skupinka běžců, z níž se nakonec odpoutal několikanásobný účastník Chřibáku Jan Bláha. Po nedávné účasti na Mistrovství světa v triatlonu si připsal i výborné 3. místo na Chřibském maratonu, v čase 3:07,46. Mezi ženami si doběhla pro jednoznačné vítězství karvinská Iva Pachtová s časem 3:36,05. Druhé místo vybojovala při svém debutu na náročné trati Viktorie Kuncová (4:31,11). Barbora Loupancová Krejčová při svém prvním maratonu obsadila třetí místo s časem 4:36,35. Maraton měl opět mezinárodní účast. Kromě tradičních vytrvalců ze Slovenska se závodu zúčastnil i Angličan Steve Chalk a také Mongolec Saruul Byambadorj. Součástí závodu byla také Dětská maratonská štafeta, které se zúčastnila dvě družstva, přičemž to vítězné doběhlo s odstupem pouhých 10 sekund za celkovým vítězem.